Niezależna Konferencja: Opieka Farmaceutyczna od zaraz. Zapraszamy 3 listopada 2017

Ostatnimi czasy temat opieki farmaceutycznej stał się znów bardzo medialny. Wypowiadają się o niej politycy, przedstawiciele samorządu, a także wykładowcy akademiccy. Jednak co w tym temacie ma od powiedzenia farmaceuta, który ma ją świadczyć? Jak widzi swoją rolę, kompetencje oraz realną możliwość pomocy pacjentom?

opieka-farmaceutyczna-od-zaraz

Konferencja Opieka  farmaceutyczna od Zaraz jest odpowiedzią na pytania, jakie zadają sobie farmaceuci pracujący na co dzień z pacjentami. To pierwsze w Polsce wydarzenie, które podejmuje w praktyczny sposób temat prowadzenia opieki farmaceutycznej, a poprowadzone warsztaty i przekazane uczestnikom materiały pomogą się do niej przygotować.

Celem konferencji jest udowodnienie, że niezależnie od otoczenia (apteka prywatna czy sieciowa, bez dedykowanego pokoju konsultacyjnego) farmaceuci są w stanie już dziś realizować podstawowe usługi OF.

Konferencja odbędzie się 4 listopada w Krakowie, na auli Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (5 min. pieszo od dworca PKP). Pełen program dostępny jest na stronie internetowej: opiekaodzaraz.pl, a bilety dostępne są pod adresem: opiekaodzaraz.evenea.pl

„Rozmawiając z farmaceutami widzimy, że szukają oni możliwości praktycznego kształcenia. Sami wychodzą z inicjatywą, by w większym stopniu włączać się w opiekę nad pacjentem. Czasami wymuszają to na nich realia rynkowe” – mówi mgr farm. Konrad Tuszyński, twórca portalu opieka.farm i jeden z prelegentów. „Aby usługi Opieki Farmaceutycznej przestały być fantazją i na dobre zagościły w polskich placówkach, trzeba podejść kompleksowo do edukacji farmaceutów. Z tego powodu, w czasie pierwszej edycji skupimy się na istotnych zagadnieniach, które stanowią wstęp do opieki. Kolejne edycje poruszą bardziej zaawansowane elementy opieki, które wymagają już dostępności wydzielonego miejsca do konsultacji w aptece – jak np. przeprowadzanie przeglądu lekowego.”

Zgodnie z obietnicami, program przedstawia się bardzo praktycznie. Dr hab. n. farm. Agnieszka Skowron poruszy kwestię leków, które mogą być niewłaściwe dla osób starszych (ang. Potentially Inappropriate Medications). Uczestnicy dowiedzą się gdzie szukać wiarygodnych informacji oraz jak je rozpoznawać z wykładu dr hab. n. med. Małgorzaty Bały (Cochrane Polska). Przedstawiona zostanie koncepcja opieki farmaceutycznej, bazująca na doświadczeniach polskich farmaceutów w polskich aptekach. Omówione zostaną elementy opieki, które można już dziś świadczyć, niezależnie od apteki, w której się pracuje. Swoimi doświadczeniami, a także wypracowanymi narzędziami oraz systemem pracy, podzielą się twórcy Systemu Opieki Farmaceutycznej.

Ważny element programu stanowią popołudniowe warsztaty. Uczestnicy będą mogli wybrać najbardziej ich interesujący spośród 3 równolegle prowadzonych spotkań: Istotne klinicznie interakcje leków z żywnością (dr n. farm. Paweł Paśko. Zakład Bromatologii, Wydział Farmaceutyczny, Uniwersytet Jagielloński Collegium Medicum); Pomiar ciśnienia i glikemii w aptece: jak wykonywać i interpretować wyniki (mgr farm. Konrad Tuszyński i mgr farm. Effiom Uman-Ntuk. Portal opieka.farm, System Opieki Farmaceutycznej, Apteka u Farmaceutów) lub Obsługa inhalatorów: jak szybko i sprawnie instruować pacjenta (mgr farm. Justyna Skowyra. Apteka ogólnodostępna, członek Okręgowej Izby Aptekarskiej w Krakowie).

Gorąco zapraszamy do udziału!